به وب سايت اطلاع رساني فرمانداري دهلران خوش آمديد.
چهارشنبه ٠٢ آبان ١٣٩٧
منو اصلی
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد


  چاپ        ارسال به دوست

افزایش اراضی آبی دهلران تا 200 هزار هکتار در دولت تدبیر و امید/ رشد 300 درصدی اعتبارات دهلران

«حسینعلی موسوی» با حضور در دفتر ایسنا، منطقه ایلام، با اشاره به برخی اظهارنظرها در فضای مجازی مبنی بر عملکرد ضعیف دولت تدبیر و امید در استان و استاندار ایلام، اظهار کرد: اظهارنظرها باید با مستندات و اطلاعات کافی باشد و از ریز اقدامات انجام شده خبر داشت و نباید زحمات چهار ساله دولت و استاندار را زیر سوال برد.

وی با بیان اینکه شهرستان دهلران در برخی از موارد، اولین شهرستان در استان محسوب می‌شود ولی در برخی آیتم‌ها، ظرفیت‌ها و پتانسیل‌ها دومین شهرستان استان است، افزود: بخش عظیمی از عملکرد دولت تدبیر و امید در 4 سال گذشته در دهلران صورت گرفته است.

فرماندار دهلران اضافه کرد: این شهرستان در حوزه آب، خاک و کشاورزی حرف اول را در استان می‌زند و می‌توان گفت که به تناسب جمعیت و از نظر جغرافیایی و مساحت شاید بعد از خوزستان، دومین رتبه را در کشور داشته باشد.

افزایش اراضی کشاورزی آبی دهلران تا 200 هزار هکتار

موسوی با اشاره به اینکه در سال گذشته در دهلران از 85 هزار هکتار به 150 هزار هکتار اراضی تسطیح شده رسیده‌ایم، عنوان کرد: با بهره‌برداری از طرح 50 هزار هکتاری، سامانه گرمسیری، سد مخزنی میمه و بند انحرافی پهله پرچینه تا یک سال آینده سطح اراضی آبی این شهرستان تا 200 هزار هکتار افزایش خواهد یافت و نباید فراموش کرد که در حال حاضر در این طرح‌ها بین 20 تا 25 هزار نفر شاغل هستند.

وی با بیان اینکه در بحث سامانه گرمسیری نیز 35 هزار هکتار از اراضی کشاورزی در این شهرستان آبی خواهد شد که عملیات اجرایی آن از 7 ماه گذشته آغاز شده است، گفت: 75 کیلومتر از این طرح در حوزه شهرستان دهلران است و نزدیک به 35 هزار هکتار از اراضی بخش مرکزی را آبی می‌کند که به نوبه خود یک کار ارزشمند است.

دهلران شهرستانی با 3 اقلیم

فرماندار دهلران با تاکید بر اینکه تمام طرح‌ها و پروژه‌هایی که در نقاط مختلف اجرا خواهد شد اعتبار آنها از طریق دولت تامین می‌شود، یادآور شد: در حوزه آب و خاک به لحاظ زمین، ظرفیت و آب و هوا تنها شهرستانی که 3 اقلیم دارد، دهلران است و تنها در این شهرستان است که 4 رودخانه دائمی وجود دارد.

تامین 65 درصد محصولات کشاورزی استان در دهلران

موسوی با اشاره به اینکه بیشترین ظرفیت‌های آب و خاک استان در این شهرستان قرار دارد، اضافه کرد: 65 درصد محصولات کشاورزی استان در این شهرستان تامین می‌شود و اگر دهلران را از استان ایلام بگیرند دیگر چیزی برایش نمی‌ماند و اگر دشت‌عباس و موسیان را از دهلران بگیرند چیزی برای دهلران باقی نخواهد ماند.

وی ادامه داد: در حوزه نفت و گاز باید گفت که 92 درصد نفت و گاز غرب کشور در دهلران وجود دارد که نمونه آن نفت و گاز چشمه خوش و .... است که طرح‌های NGL و پتروشیمی دهلران در این رابطه در هفته دولت امسال فعالیت خود را آغاز کردند.

پتروشیمی و NGL دهلران زمینه ساز صنعتی شدن این شهرستان

فرماندار دهلران با بیان اینکه طرح ان جی ال 45 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و اشتغالزایی 320 نفر نیرو را به همراه داشته است، گفت: این طرح از 2 سال پیش کلنگ‌زنی شده بود که با پیگیری‌های مهندس مروارید عملیات آن ادامه پیدا کرد. در ارتباط با پتروشیمی دهلران نیز در هفته دولت امسال عملیات اجرایی آن شروع شده که 3 هزار و 750 میلیارد تومان اعتبار دارد.

موسوی با اشاره به اینکه ان جی ال و پتروشیمی زمانی که به بهره‌برداری می‌رسند حداقل 1 هزار و 500 نفر نیرو جذب می‌کند که در مجموع 3 هزار نفر بکار گیری خواهد شد، تصریح کرد: بعد از بهره‌برداری از طریق آزمون استخدامی جذب نیرو صورت خواهد گرفت با بهره‌برداری کامل از این طرح‌ها یعنی پتروشیمی و ان جی ال 3 تا 4 هزار نفر اشتغالزایی مستقیم و نزدیک به 9 هزار نفر به طور غیرمستقیم بکار گرفته خواهد شد.

آموزشکده فنی مهندسی و کشاورزی دهلران فرصتی برای تربیت نیروی متخصص بومی

وی به افتتاح آموزشکده فنی مهندسی و کشاورزی دهلران با اعتبار 10 میلیارد و 100 میلیون تومان در زمینی به مساحت 50 هزار متر مربع و زیر بنای 5 هزار و 700 متر اشاره و عنوان کرد: افتتاح این آموزشکده زمینه‌ای برای آموزش نیروهای متخصص در منطقه خواهد شد.

فرماندار دهلران با بیان اینکه احداث نیروگاه برق سیکل ترکیبی (500 مگاواتی) در دهلران 150 تا 200 مگاوات نیاز برقی دهلران را برطرف و مابقی برق آن زمینه صادرات به عراق را دارد، افزود: شرکت توسعه فولاد جنوب نیز کلنگ‌زنی شده که اعتباری بیش از 60 میلیارد تومان خواهد داشت و 250 نفر نیرو را بکارگیری خواهد کرد.

موسوی با اشاره به اینکه بیشترین کار استان ایلام در شهرستان دهلران انجام شده است، ادامه داد: بعد مسافتی با مرکز استان که در رفت و برگشت 440 کیلومتر است محدودیت‌هایی ایجاد کرده ولی با این شرایط استانداری که از اول انقلاب تا الان بیشترین بازدید و دیدار را در این شهرستان داشته مهندس مروارید بوده است.

وی به اقدامات انجام شده در حوزه راه در شهرستان دهلران اشاره و تصریح کرد: شهرستان دهلران در مسیر زائران عتبات عالیات قرار دارد و نزدیک‌ترین مسیر به عراق را داراست (چیلات و علی‌غربی) که 4 بانده کردن مسیر 3 راهی فکه تا دهلران به طول 210 کیلومتر در دستور کار قرار دارد و مقرر شده از طریق بخش خصوصی انجام شود.

رشد 300 درصدی اعتبارات دهلران

فرماندار دهلران با بیان اینکه 12 کیلومتر از این مسیر 4 بانده شده و 20 کیلومتر دیگر به مناقصه رفته و در مجموع 30 کیلومتر از این مسیر را 4 بانده خواهیم کرد، اظهار کرد: برای اولین بار نزدیک به 16 میلیارد تومان از طریق اعتبارات 3 درصد نفت اعتبار در نظر گرفته شده که اعتبار کمیته برنامه‌ریزی ما در شهرستان از طریق تملک دارایی‌ها، سرمایه‌ای و توازن 51 میلیارد تومان بوده و این در حالی است که سال گذشته اعتبار شهرستان دهلران 16 میلیارد تومان بوده که می‌توان نتیجه گرفت نزدیک 3 برابر یا 300 درصد افزایش اعتبارات داشتیم.

موسوی با اشاره به اقدامات انجام شده در حوزه گردشگری شهرستان دهلران، اضافه کرد: مجموعه آبگرم دهلران را داریم که می‌تواند هم به صورت تفریحی و هم برای آب درمانی مورد استفاده قرار گیرد که بر اساس برآورد انجام شده بین 10 تا 12 میلیارد تومان اعتبار مورد نیاز است و در همین راستا با ورود بخش خصوصی و آورده 3 میلیارد تومانی حدود 3 میلیارد تومان تسهیلات کم بهره نیز نظر گرفته شده که با تکمیل و اطلاع رسانی آن یکی از مجموعه‌های مطرح گردشگری در استان خواهد بود.

زیرساخت لازم در چیلات فراهم است

فرماندار دهلران یکی از خواسته و مطالبات مردم دهلران نیز بازگشایی مرز چیلات دانست و گفت: در این راستا مذاکرات متعددی با استانداران طرف عراق صورت گرفته است و این مرز از طریق ایران و عراق مصوب و به عنوان مرز رسمی شناخته شده ولی جانمایی دقیق صورت نگرفته است.

وی در پایان با بیان اینکه 12 میلیارد تومان اعتبار در زمینه زیرساختی در مرز چیلات هزینه شده و توسعه برق و فیبر نوری این مرز نیز در دستور کار قرار گرفته است و می‌توان گفت که زیرساخت لازم در این مرز فراهم شده است، اظهار کرد: راه‌اندازی این مرز از تاکیدات وزیر کشور است چرا که دهلران بیش از 220 کیلومتر مرز مشترک با عراق دارد.

 


١٢:٢٦ - چهارشنبه ١٢ مهر ١٣٩٦    /    شماره : ٢٥١٣٠    /    تعداد نمایش : ٩٤خروج
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 720640
 بازدید امروز : 108
 کل بازدید : 1026174
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 0/3283
اوقات شرعی
وضعیت آب و هوا
weather.ir is down